|
Az ELROG 211-esei A gyárról mindenütt azt lehet olvasni, hogy feltámasztja a Telefunken csőgyártást, meg hogy a Telefunken csöveit újra elkezdték gyártani. Nos, a hír olyan mint a "Nem osztogatni, hanem fosztogatni ...stb.". Az Elrog nem támasztja fel a halott óriást. A két cég között a kapcsolat az Elrog alapítója Dr. Klaus Schaffernicht. Dr. Schaffernicht tizennyolc évet töltött a Telefunkennél, majd 1980-ban kilépett és éjjellátó készülékek gyártására szakosodott vállalkozást indított. Később, - folytatva a saját vállalkozást 1986-ban megalapította az ELROG-ot Lüneburgban. A Telefunken ulmi közelsége eleinte Bajorországhoz kötette, de az újvállalkozást a Bajor közigazgatás nem preferálta a nem túl környezetbarát alkatrészek és technológia miatt. Így került észak Németországba a cég. Dr. Schaffernicht eleinte folytatni akarta a saját specialitásának gyártását a nyomtatókhoz, de akkor megérkeztek a lézerek és nem volt többet szükség csövekre. Ekkor, társult a Hameggal és oszcilloszkóp katódsugárcsöveket kezdett gyártani. Később kibővíttette a termék palettát katonai repülőgépek elektroncsöveinek gyártására is, úgy mint az MRCA Tornádó, Phantom F-4 és AWACS-okhoz. Sikeresen megnövelték a gyártott típusok élettartamát 25000 órára, így nem volt szükség további alkatrész ellátásra, a csövek túlélték a gépeket, azokat hamarabb vonták ki a forgalomból, mint hogy ismét szükségük legyen a csövekre. Három évvel ezelőtt elkezdtek Audió csövek gyártásával is foglalkozni.
Az ELROG 211 szétszedve, jól látszik a precízen megmunkált grafit anód, a tartók amelyek a gettert is az anódhoz kapcsolják. Nem akartak "csak" másolatokat készíteni, úgy mint a kínaiak. Az audió csövek gyártása nem esik olyan messze a katódsugárcsövek gyártásától, az ott tapasztalt jobb eredményeket adó konstrukciós megoldásokat felhasználva építik a csöveket. pl. a gettert az anódhoz kapcsolva sokkal tovább stabilizálja a cső működését. A CRT konstrukciós megoldásokat használva sokkal stabilabb a cső fizikai felépítése, az elektronikai részeket igyekeznek a csőfejhez legközelebb építeni, miközben a cső felső részében több helyet hagynak. Ezzel a jel utakat a lehető legrövidebbre tudják szabni, és ez a mechanikai stabilitásra is kedvezően hat, hiszen a cső a csőfejnél megfogott. Ez a stabilitás sokkal kedvezőbb a mikrofóniára is. Az eredeti adócsövekben thóriumos-wolfram szálas fűtőszálat használtak, ennek, az emittáláshoz 2000 oC hőmérsékletre van szüksége ami világos, majdnem fehér izzást jelent (az izzólámpában fehérizzásig hevítik a szálat). Az Elrog nem változtatott ezen. A cső speciális Jena üveget használ (akinek ismerős a név, igen a jénaitálakról elhíresült JENA :), annak alsó egyharmadától a cső egy belső szürke bevonatot kap - mint a képcsövek, ez segíti a gettert a megfelelő potenciálon tartani, és nem azért van, hogy ne lássuk a belsejét. Az ELROG 300B thóriumos-wolfram fűtőszála barátságos fényt áraszt. A csőfej réz, a hozzávezetések ezüstből. A termék paletta eleinte csak a 211 és a 845 csövek voltak. Mindkettőt grafit anóddal gyártják, amit a grafit tömbből CNC gépekkel készítenek a csövek számára, ez a technológia biztosítja, a pontos és precízen illeszkedő anódokat - hol vannak már a hibás kontaktus miatt szikrázó kínai 211-ek? . A csövek az eredeti típusokhoz képest kicsit többet tudnak, nagyobb teljesítmény leadására képesek, "A" osztályban a 25W elérhető. Tavaly októberétől aztán megjelent a 300B is, kicsit változtatva az eredetihez képest, nevezetesen ő is thóriumos-wolfram fűtőszálat kapott. Ez a konstrukció - ami, eddig soha nem volt, némi kompromisszumra kényszeríti az embert, hiszen cserébe kicsit vissza esett az erősítési faktor, az anód ellenállás kicsit megnőtt. Bár működik minden eddigi erősítőben egy kicsit csökkenti annak teljesítményét. Aki hallotta nem akart megválni tőle, az ára jelentős, bár ezért cserébe nagyobb élettartamot kapunk és így az ár/érték aránya nem olyan rossz.
Az ELROG vezetője Dr. Klaus Schaffernicht éppen a 211-es csöveket égeti a gyártási folyamat végén. |
Susanne Klinkenberg minőségellenőr aki éppen egy fűtőszálat (katódszál) ellenőriz mikroszkóp alatt. |
Alexander Litau Schweißt üvegtechnikus aki éppen egy csövet állít össze, háttérben a temperáláshoz használt kemencével. |
Frissítés! A fentebbi cikket még 2015-ben írtam, közben a cég, az ELROG GmbH Elektonenröhren & Co. KG, 2016-ban csődbe ment, illetve a gépei a know-how és a márkanév felhasználásával egy új cég alakult, a Deutsche Elektronenröhren Manufaktur GmbH néven, mely bár nem jogutódja az elődnek, de annak teljes termék palettáját gyártja. Sőt hát azóta eltelt három év (2019-ben írom a kiegészítést), ami alatt újra tervezték a teljes termék palettát és új típusokat is gyártásba vontak.
Az új cég a Deutsche Elektronenröhren Manufaktur GmbH logója. A változásokat természetesen a három alap típussal kezdték az ER845 és az ER211, valamint a 2014-ben gyártani kezdett ER300B-t. Az áttervezés főleg a két előbb említett csövet érinti, ahol is felcserélték a struktúrát, vagy is a cikk elején említett a getter a cső tetején megoldást érintette, a getter lekerült alulra. Ezzel megoldva azt a problémát, hogy a kevésbé szellős erősítőkben is üzembiztos maradjon. Az ER300B kapott még két direkt fűtéses trióda társakat az ER50-et és az ER801A-t. Az ER300B is átesett egy generálon, a fűtőszála lett megerősítve és az anódstruktúra is átalakult. Az eredeti – már mint Elrog eredeti, thóriumos-wolfram anyagot megtartották mert ez biztosítja azt a hangminőséget amitől a legjobbnak mondható a piacon összehasonlítva más oxidkatódos csövekkel. A típusok bővítése, - természetesen a diódák megjelenésével kezdődött így megjelent az ER274A (UX4 csőfejjel) és az ER274B (oktál). Ezek a típusok valamivel magasabb feszültségűre készültek mint a típus elvárása, ezért számos felhasználásban is megállják a helyüket amit eredetileg 5U4-et használt (ER274B), és persze működik minden helyen ami 5R4-re volt tervezve.
Az ER274B dióda. További típusként megjelentek az ER284 és a ER242 ami a 845 és a 211 prémium kivitele, elektromosan kompatibilis azokkal, de molydbenum anóddal a grafit helyett. Az utolsó bővülés az ER887 és ER888 típusok lettek. Ezek teljesen új csövek nem származtathatóak korábbi típusokból. Ezek meghajtásra lettek tervezve olyan nagy, feszültség változás átfogáshoz, - ami közvetlenül képes kihajtani a végcsövet például a 845-t, hogy két fokozatú csöves erősítő megépíthető legyen a segítségével. A két cső elektromosan egyforma az ER888-as molydbenum anóddal, az ER887 grafit anóddal. A csövek jumbo foglatot használnak, hasonló anódfeszről járathatók mint a 845 és elég alacsony az anód ellenállásuk a csatolótrafó meghajtásához. Sajnos úgy látom, hogy a két meghajtócső adatai nem publikusak és Thomas Mayer úgy nyilatkozott neki fenntartott típusok.[6]
Felhasznált irodalom:
[1] ELROG: | Official Home page |
[2] Thomas Mayer: | Elrog er 300b first impressions |
[3] Jürgen Saile: | Portrait of the ELROG Elektronenröhren GmbH and an interview with Dr. Klaus Schaffernicht |
[4] Srajan Ebaen: | ELROG ER845 |
[5] Thomas Mayer: | Deutsche Elektronenröhren Manufaktur GmbH Anniversary |
[6] Thomas Mayer: | The New 845 Mono Amplifiers |
|
| |