|
JJ Electronic logo A TESLA cseh gyár úgy döntött, hogy az egész csőgyártást megszünteti a nagy hasznot hozó adó és ipari csövek kivételével. A csőgyártáshoz használt gépsorokat eladja. A korábbi TESLA gépsorokon 1994-ben megkezdte csőgyártását a szlovákiai JJ Electronic. (A JJ a tulajdonos Jan Jurcho monogramjából adódik.) Először csak három típust gyártottak az EL84-et E34L-t, és az E83CC-t. Majd 1999-től elkezdett a gyár elektrolit kondenzátorokat is gyártani, és megjelentek saját erősítőikkel is. 2000-ben meg is nyernek az erősítő designal egy kiállítási díjat. 2002-ben már polypropilén kondenzátorokat is gyártanak, ekkora a gyártott csövek típusa is tovább növekedett. Napjainkban több mint 20 féle típust gyártanak. A gyártott csőtípusok lefedik mind a zenekari erősítők, mind az audió erősítő vonalat. A gyártott csövek között olyanok is szerepelnek, mint a KT77 (az EL34-nek megfelelő cső, de sugártetróda rendszerrel), KT88, és 6550, ami tudvalevőleg nehezen gyártható. Valamint a 40W-os 2A3 változat, és természetesen 300B is, illetve volt a 300B-nek egy 2,5Vos fűtésű változata, de ezt úgy látom, már nem gyártják. Magától értetődően a régi TESLA vonalból is gyártanak csöveket pl. az ECC832-t, ami egy fél 83-as triódát és egy fél 82 triódát tartalmaz. Így ezzel az egy csővel építeni lehet, egy kisebb erősítőt, amiben egy fél ec83 a feszültség erősítő és egy fél ec82 a fázisfordító fokozat. De gyártanak egyenirányító csöveket is, mint az EZ81, GZ34 és az 5U4GB.
Megtévesztő lehet, hogy cső kereskedői oldalakon a JJ Electronic-ot, mint a TESLA utódját vagy eleve TESLA megnevezést használva jelölik meg a terméket. Mint a történetből kiderül, a csöveknek csak annyi közük van a TESLA gyárhoz, hogy a tőle megvásárolt gépsorokon készülnek, de ha jól tudom, sem technológiát sem anyaggyártási technológiát nem vettek meg a TESLA-tól. Maga a gyár sem reklámozza hivatalos oldalán a rokonságot. A régi TESLA több telephelyen készítette a csövek alkatrészeit, és így a katódot és a katód emulziót is például Rozsnyóba. A gépekkel együtt azt a tudást nem adták át, így a JJ saját maga fejlesztette ki a katód anyagát és más alkatrészeket. Így a JJ csövek nem is lehetnek utódai és kinézetre, belső szerkezetre is mások, mint a régi TESLA csövek.
A JJ Electronic gyár 2012-ben Az első sorozatú EL34-ek állítólag azért használták az ipari hosszabb élettartamot is jelölő E34L jelölést, mert a katód bevonatuk annyira jól sikerült, hogy impulzus üzemben a cső felülmúlta jócskán a specifikációt. Az én tapasztalatom az volt azonban, hogy bár jó csövek voltak, de élettartamban csak az átlagos EL34 élettartamát tudták. Az utóbbi évek tapasztalata azonban az, hogy felmerültek problémák, a csövek sokszor a garanciális félévet sem bírják ki. Ennek oka talán abban is keresendő, hogy a régi technológiából nem vettek meg semmit, a régi szakemberekből jobbára csak a gépek kezeléséhez értőket vették át, vagy csábították át vagy el. Hangra mindazonáltal európaiak vagyis kevéssé színezettek, szemben az orosz csövekkel. NOS TESLA csövekkel összevetve a NOS csöveket én jobbnak tartom, de nem kizárt, hogy 40 év múlva majd ezekről is ugyanazt mondhatnánk.
Felhasznált irodalom:
[1] JJ Electronic: | official home page |
[2] Jac Music: | The 300B Tube is still Alive! |
|
| |