|
KR AUDIO logo A KR vállalat története két szálon kezdődött. Az egyik szál a Dr. Riccardo Kron aki már 1952 óta szenvedélyes audiofil, bár akkoriban még csak diák volt. Az akkori Európa nyugati felét leginkább az Angol erősítők uralták, olyanok mint a Leak és a Quad. Fantasztikusan jó erősítők voltak, de szinte kivétel nélkül mind Push-Pull kapcsolásúak, ahol a kimenőcsövek párba vagy négybe válogatása elvárt követelmény. Ez a követelmény azonban nehezen volt kielégíthető, mert bár a csőgyárak ontották a jobbnál jobb csöveket, de a tökéletlen vákuum miatt még is probléma volt a csövek tökéletes párba válogatása. Közben Kron egyre mélyebbre ásta magát a hifi világába és egyre jobb eredményeket ért el a hang minőség területén az együtemű tisztán "A" osztályú erősítőkkel. Ezeknek azonban igen nagy hátrányuk a szerény teljesítményűk, amely erősen korlátozza a hozzájuk megfelelően használható hangszóró illetve hangfal választékot. Az olyan csövek mint a 45, 2A3, 300B teljesítménye megköveteli a legalább 92dB érzékenységű dobozok használatát.
KR AUDIO a belső szerkezet kézi szerelése A másik szálon az éppen felbomlott csehszlovákiai vállalat a Tesla állt. A prágai magas vákuum technológiai (Hi Vacuum Technology) részlegének képviselője találkozott Dr. Kronnal 1994-ben és megalapították a közös vállalatukat a KR Audio Elektronics-ot (Ekkor már persze Cseh köztársaság volt). Azonnal fejlesztésbe is kezdtek, hogy olyan audio csöveket kezdjenek gyártani aminek technológiája számukra még ismeretlen volt. KR AUDIO a belső szerkezet ellenörzése Meg kellett oldaniuk, olyan csövek konstrukcióját is mint amilyen 211 vagy a 845 amelyek 1200V-os anód feszültség mellett dolgoznak. Ezek meglehetősen nagy technológiai problémák, pl. a kínai 211-esek sokáig hibás anód érintkezőkkel voltak szerelve, ami a cső idő előtti használhatatlanságát eredményezte. Ha jól emlékszem a kezdeti KR csövekkel is voltak problémák, náluk az üveg nem bírta. - Erről azonban pontos információim nincsenek, a tény, hogy a KR csövek ma és már jó pár évvel ezelőtt is már a leg jobbminőségű adócső üveget használják, ez a csövek súlyában is meglátszik, a legnehezebb csövek a KR csövek. Ez számos típusnál extrém túlméretezés, hiszen az adócső üvegeket - adócsövekhez méretezik, vagy is wolfram vagy thoriumos wolfram fűtésű nagyon nagy anód disszipációjú csövekre ahol várhatóan a cső üvegballonja nagyon magas hőmérsékleti terhelésnek van kitéve. Ez olyan audio csöveknél mint a 300B indokolatlannak és drága megoldásnak tűnhet.
KR AUDIO az üvegballon munkák A cél olyan csövek kifejlesztése volt ami hasonló mint a 300B, de annál magasabb teljesítményre képes. Sok mai gyártó megelégszik azzal, hogy valami régi cső típust újra gyárt, a KR Audio ezzel szemben újra kívánta konstruálni a csövet. A cél olyan valami kifejlesztése volt mint a 300B de annál jobb és nagyobb teljesítményű cső kifejlesztése. Képzeljük el, hogy a régi csöveket ma újra alkothatnánk a mai technológiai és fejletségi szinten. A KR-nél pont ezt tették, egy akkor 60 évvel azelőtt kifejlesztett eredetileg telefon erősítőnek szánt csövet újra terveztek, újra alkottak a mai lehetőségek mellett. A mai gyártásban a cső belső szerkezetének szerelésében lézeres méréseket alkalmaznak, hogy a geometriai elrendezés megfelelően pontos legyen. A csövekhez nagyon magas vákuumot használnak. Egy csőben 8 darab 4 felületű vagy is összesen 32 felületű fűtőszálat helyeznek. Minden fűtőszál különleges (szabadalmaztatott) bevonatot kap, amivel hatalmas semmi máshoz nem fogható dinamikára, nagyobb áram és nagyobb teljesítmény leadására képesek a csövek. KR AUDIO a mérőpadon A csövek rácsait olyan anyaggal kezelik ami megengedi a rácsáramos üzemeltetést. Olyan anódot fejlesztettek ki, amely képes a nagy disszipációra és a relatív alacsony feszültségű üzemre is. A KR300B-k ezért alacsonyabb belső ellenállásúak mint az eredeti WesternElectic 300B-k 600 Ohmja. Például a KR300B elektromos tulajdonságaiban megegyezik a WE300B-vel de a tiszta "A" osztályban kivehető teljesítménye 18W, a WE 9W-jához képest. A KR300BXLS mindamellett, hogy szintén elektromosan megegyezik a WE300B-vel 25W-ra képes. KR AUDIO az égetés A KR ezen technológiai adottságai lehetővé tették, hogy olyan csöveket fejlesszenek ki amelyek eddig nem voltak, de hasonlóak mint a 300B, annál jóval nagyobb teljesítmény elérését engedik. Ilyenek a KR32B amely 30W leadására képes "A" osztályban, a KR53B amely 35W és a KR52BX is amely 45W-ra képes. Mind hárman ugyan olyan közepes erősítésű végtriódák mint a 300B. Természetesen ezen kimenő teljesítményeknek az elérhetősége a meghajtó csöveken is múlik, ezért kifejlesztésre került a KR1 és a KR5 szuper lineáris és mikrofónia mentes meghajtó csövek. A csövek válogatásáról már a gyártósoron gondoskodnak. Nem véletlen tehát a gyártói szlogen, hogy a 21.ik század technológiája a '30-as évek csövein. Kifejlesztettek és gyártásba vontak még számos típust. A gyártási szortiment: PX25, 300B, 300B balloon, 842VHD, 300BXLS, 845M, T100, 211, PX4, T-1610, "R" típus, 2A3. A csövek sorozat száma a csövek belsejébe kerül, így az életútjuk nyomon követhető.
Az én véleményem szerint a jelenleg gyártott legjobb cső, és a legjobb konstrukciójú cső, a legjobb hanggal. Sokan mégis drágállják, pedig ha vissza osztják az élettartamát az árával messze jobb eredményt kapnak mint az olcsó csövek esetén.
Felhasznált irodalom:
[1] KR Audio: | official home page |
|
| |