Gyakori kérdések |
||
Az elektronikus készülékek számára már láttuk hogyan lehet - érdemes - egyenfeszültséget előállítani a váltakozó áramú hálózatból a tápegység cikkben. Láttuk, hogy annak érdekében, hogy a tápfeszültséggel ellátni kívánt készülék mentesüljön a hálózatból jövő (és az egyenírányítás során is keletkező) zavaroktól, nem elegendő a tápfszültséget egyenírányítani, hanem azt szűrni is érdemes. A követelményeknek megfelelően kisebb vagy nagyobb mértékben. Sok felhasználásnak elegendő a csak pufferkondenzátoros szűrés, a több többfokozatú áramköröknek nagyobb fokú szűrésre lehet szükségük mert a többi áramkőr okozta zavartól kell megszűrni a tápfeszűltséget. Néhány áramkörnek mindazonáltal ez még nem elegendő és az LC, RC szűrésnél is stabilabb tápfeszűltségre van szüksége. Ezen áramkörök számára a stabilizált tápegységek adnak megfelelő tápfeszűltséget, ennek a cikknek tehát ezek az áramkörök lesznek témái, természetesen inkább az elektroncsöves megvalósításokat tárgyalva. A hangerősítők szempontjából ilyen stabilizált tápfeszütségre rendszerint az első vagy is bemenőfokozatoknak lehet leginkább szüksége. Vegyük figyelembe azt is miszerint az erősítőnk erősítése sajnos nem csak a hasznos jelre vonatkozik, hanem a jelhez adodó zajra is, mert hát az erősítő nem igen tudja megkülönböztetni a kettőt egymástól. Ezért érdemes az első fokozatot a lehető leginkább szűrt feszültséggel táplálni, hogy a bemenő jelhez kissebb mértékű zaj és brumm adódjon és így az ne erősődjön a hasznos jellel zavaróan a kimenetig. Különösen a tápfeszültség szűrésére az igen kis jeleket erősítő fokozatoknak van szüksége, mert ott könnyedén előfordulhat, hogy a tápegység szüretlenségéből eredő zavaró feszültség a hasznos jel nagyságával összemérhető, így a jelhez adódva a kimenetet értékelhettlenné teszi. A technikai részénél maradva a dolognak alapvető feladata egy ilyen stabilizált tápegységnek, hogy az Uki feszültség értékét a zavaró jellemzők hatásától független értéken tartsa. Ilyen zavaró jellemzők az Ube bemeneti feszültség; az Iki kimeneti áram; és a Tk környezeti hőkérséklet, illetve ezek megváltozásai. A feszültségstabilizálási jósági tényező tehát: Q= ( δUbe/Ube) / ( δUki/Uki ) mind amellett, hogy az Iki és a Tk állandó. A kimeneti ellenállás Rki= δUki / δIki mind amellett, hogy az Ube és a Tk állandó. A kimeneti feszültség hőmérsékletfüggését jellemző hőmérsékleti tényező αU= ( δUki/ δTk ) * 1/Uki mind amellett, hogy az Ube és az Iki állandó. Ezekkel a jelölésekkel; ∆Uki/Uki=(1/Q·∆Ube/Ube)-(Rki/Rt·∆Iki/Iki)+(αU·∆Tk). Ez az egyenlet a stabilizátor méretezésének és a paraméterek mérésének alapja. Hálózati stabilizált tápegységeknél készüléktől függően ezek a jellemzők Q=10...104, Rki=10-3...10Ω és αU=±10-3...10-5/K értékek között változhat.
A stabilizálás soros stabilizátorral úgy működik, hogy ha például az Ube nő, akkor RS is nőnie kell ahhoz, hogy Uki állandó maradjon. A stabilizált tápegységekben rendszerint ezt a kapcsolást a soros áteresztő szabályozóelemes stabilzátort alkalmazzák a leggyakrabban jó hatásfoka révén. A párhuzamos stabilizátor előnye ezzel szemben az, hogy a szabályozó eleme a kimenet rövidre zárására érzéketlen, és az egyik pontja földelhető, hátránya a már említett rosszabb hatásfok. Hifi felhasználás szempontjából a párhuzamos szabályozók szólnak szebben, de a rosszabb hatásfok miatt nem annyira elterjedtek.
Uki= ( Ube/(1+µ(1-p)) ) ∙ ( Rt / ( (Rb/(1+µ(1-p))) +Rt). Ebből a kifejezésből látható, hogy a kapcsolás egy, forrás feszültség: Ube/(1+µ(1-p)) belső ellenállású: Rb/(1+µ(1-p)) feszűltségforrásként működik. A kimenőfeszültség képletéből megállapítható, hogy a kapcsolás stabilizálási tényezője, az 1V bemenőfeszültségváltozás által előidézett kimenőfeszültségváltozás jó közelítéssel: ∆Uki/∆Ube ≅ 1/(1+µ(1-p)) A kapcsolás stabilizáló hatása a következőképpen magyarázható: a bemenőfeszültség megváltozása a kimenőfeszültségben változást idéz elő, például ha a bemenőfeszültség csökken, akkor a kimenőfeszültség következtében a cső rácsa és katódja közé jutó feszültség különbség is csökken. A csökkenő kimenőfeszültség következtében a cső rácsa és katódja közéjutó feszültségkülönbség is csökken. A cső rácsa a katódhoz képest kevésbé lesz negatív, így a cső anódárama megnövekszik. Az anód áramnövekedés az Rt terhelő ellenálláson fellépő feszültség esés, illetve a kimenőfeszültség növekedését idézi elő. A bemenőfeszültségnek és a cső anódáramának változása által előidézett kimenőfeszültség aránylag kevésbé változik meg. Hasonló módon magyarázhatjuk meg a kapcsolás kis kimeneti ellenállását is. A terhelő ellenállás csökkenése a kimenőfeszültség csökkenését idézi elő, azonban a kimenőfeszültség csökkenése a cső rácsa és katódja között fellépő feszültségcsökkenését jelenti. A rácsfeszültség kevésbé negatív, tehát a cső anódárama megnövekszik. A megnövekedett anódáram a terhelő ellenálláson a feszültségesést növelni igyekszik, ezáltal a kimenőfeszültség változást bizonyos mértékig kompenzálja. Ez a megoldás 100Ω körüli belső ellenállást és 0,1 körüli stabilizálási tényezőt eredményez, amely gyakran nem elegendő. A stabilizálás és a belső ellenállás nagymértékben javítható, ha a feszültségosztó és a cső rácsa közé egy egyenáramú erősítő fokozatot helyezünk be. Ezzel a megoldással a belső ellenállás 1-2Ω-ra csökkenthető, a stabilizálási tényező pedig 0,001-re javítható. |
[1] Dr Horváth Elek: | Méréstechnika (BMF KKVFK -1161) |
[2] F. Benz: | Rádiótechnika (Műszaki könyvkiadó, Bp 1959 ETO:621,396) |
[3] Mészáros Sándor, Garai László: | Különleges Elektroncsövek (Műszaki könyvkiadó, Bp. 1982) |
[4] Tarnay Kálmán: | Elektroncsöves kapcsolások (Műszaki könyvkiadó Bp. 1959 ETO: 621.385.1. 061:621.373./.375) |
[5] Steve Bench: | Tube Based Voltage Regulators (2000) |