Fejhallgató erősítő GI-30 adócsővel. Hétvégi project ként jó ötletnek tűnt, hogy kellene valami frankó steampunkos kinézetű cuccot csinálni, magától értetődően a fiókban lévő alkatrészekből. Ilyen fiók alkatrész volt a GI-30 a 12SH1L és a dobozt képező ATX-es PC táp doboza valamint a csatlakozók, foglalatok is. A GI-30 látványában impozáns, megfelelően "tudományos" adó tetróda, 60W adó teljesítménnyel és 60MHz-es felső frekvenciával, bár nem kifejezetten fejhallgató erősítőnek tervezve. Körbe túrva a netet akadtam a fejhallgató erőstőre - egy Tesla generátor mellett és megépítettem azt. A steampunk dizájn egyenlőre még csak a doboz barnításából és retrósításában teljesedett ki, de egy hétvégébe ennyi fért bele a többit majd később, és közben változott is az elképzelésem. Az eredeti forrásban [1] a cél egy olyan fejhallgató erősítő volt amely meghajtja az alacsony 32 Ohmos és a 600 Ohmos fejhallgatókat is. Eleinte hálózati trafót használt kimenőtrafónak majd szépen finomodott a dolog OTL-re és a GI-30-ra. Alapvetően MP3, Discman és mobiltelefon hangosítás volt a cél, így be kellett építeni pár feszültség erősítő csövet is, mert az MP3 lejátszók már eleve fejhallgatót hajtanának vagy is alacsony alacsony terhelés meghajtására képes kimenetű készülékek lennének a bemenetei és ha csak a GI-30 lenne benne úgy a fázis fordítás miatt pont döglötten szólna. Így tehát a GI-30-at megelőzi oldalanként egy-egy 12SH1L is. Ez a pentóda szintén rádiós alkalmazásra lett kifejlesztve és eredetileg ronda alumínium házban van, teljesen burkolva, de mint a GU-50 ez is könnyen meg válik ronda házától, és egy igen szép színüveg csövet kapunk. Érdemes az alu házból kialakított loktál megvezető csonk pozícióját megjelölni a cső fejen, mert különben a cső bedugható rosszul is, kevés örömet okozva.
A kapcsolás egyszerű, a bemenő jel egy hangerő szabályozó potenciométeren keresztül érkezik a triódának kötött 12SH1L rácsára. Ha növelni akarjuk az erősítését a triódának nyugodtan használatunk 100-4700u-os elkót a katód ellenállás (R2, R12) hidegítésére. A sima földelt katódú kapcsolás a GI-30 vezérlő rácsát hajtja meg egy csatoló kondenzátor segítségével. Nálam a GI-30 nem volt gerjedékeny így a rács ellenállásokat elhagytam (R4,R9) és emiatt az L1 és L2 fojtó tekercseket is. A GI-30 egy adó tetróda, üzemközben 90-130Co-os ballon hőmérséklettel, így működés közben ne fogdossuk. A GI-30 abban különleges, hogy bár két tetróda van benne, a katódjuk és a segédrácsuk is közös. A segéd rács feszültséget az R8-al ejtjük aminek inkább szűrő szerepe van mint feszültséget beállító, illetve az előerősítő csövek anód tápfeszültsége is innen táplált. A GI-30 anód ellenállásai (R5,R7) legyenek 2-3Wosak, a többi ellenállás szokásos 0,6W-os lehet. A kimenet kicsatolása 470u/100V-os elkókkal történik aminek minősége meghatározó, a hang minősége szempontjából. A kimenet nálam rögtön a 6.5"-os Jack aljzatra van kivezetve, illetve tettem egy most divatos 3,5"-os aljzatot is, bár ez fejhallgató csatlakozónak nem való, agydugónak viszont igen.
A tápegység nincs túl bonyolítva a cső választás lehetővé teszi, hogy egyszerűen egy 12,6V-os fűtő tekercs elvigye. Az anódfeszültséget a GI-30 behatárolja 60V-tban, így ez adódik az előcsöveknek is. A tápegység egy egyszerű RC szűrőt alkalmaz, érdemes ide (is) gyors diódákat tenni a hang minősége miatt.
Megépítés után rögtön üzemkész, beállítást nem igényel kellemes "csöves" hangja van a GI-30 árama kellő dinamikát biztosít.
Felhasznált irodalom: [1] Arthur Rudolph: Kopfhörer-Verstärker mit Russen-Röhren GI-30 und 12Sh1L |