Képek:
A KIT
MC Pre KIT, még csomagban
MC Pre KIT összeszerelve, a tápcsatlakozó felől ...
MC Pre KIT összeszerelve, kicsit felölről
MC Pre KIT összeszerelve, a bemenet felől
Az első - berepülő darab
MC Pre a berepülő darab az akkumulátoros próba előerősítőbe
MC Prea fadobozos akkumulátoros előerősítőbe, forrléces kivitelben
Az MCPre KIT kapcsolási és beültetési rajza
|
|
Mire is jó egy ilyen?MC Pre KIT összeszerelve, élesztve (Valvo ECC86-al, csak az egyik oldal látható a képen!)
Ha az ember gyermeke vonzódik a misztikumhoz, biztosan és szinte már-már végzetszerűen vonzódik a bakelitekhez. A kicsit technokrata beállítottság ugyan minden tekintetben igyekszik ezt a fajta élvezeti forrását a zenének a háttérbe szorítani, de eddig nem sok sikerrel - szerencsére. Nem kívánom itt részletesen ecsetelni, és a még, be nem avatottakat megtéríteni az igaz hit nevében. Inkább a technikai és nem annyira a spirituális megközelítést erőltetném. Tehát ha lemezjátszó közelébe sikerül férkőznie az embernek vagy annak a bizonyos ember gyer'ekének szembetalálkozik a nagy hétfejű - vagy legalábbis hét biztos van neki - sárkánnyal. A sárkány majd jól megrémisztgeti, hogy ha tányérpörgető akkor hangszedő és ha hangszedő akkor MM, ami a rosszabik választás, vagy MC és ha MC, akkor magas vagy alacsony kimenetű. Mint ismeretes az igaz út természetesen az alacsony kimenetű MC rögös és néha járhatatlan útja. Aztán ha idáig elverekedte magát az hősünk - mert akkorra már jár neki ez a megtisztelő titulus - ismét lecsap a már-már halottnak hitt sárkány. Mondván, na de kérem a fonófokozat majd jól tréfának hiszi a pár mV-nyi jelet. És ez így is van. Ezért szegény hősünk kénytelen beszerezni és meglehetősen drága pénzért sokszor három napos fizetségért páncélt vásárolni, vagy is MC trafót, hogy a pár mV-t legalább már tíz mV-á váljék. Na de hősünk, arra gondol, hogy ha azt a sok-sok napot és évet az MC trafó megszerzésére fordítja kevéssé örülhet majd a sárkány legyőzésekor kiszabadítható királylánynak mivel, öreg is lesz meg csúnya is, bár azt mondják a borra, hogy öregen jó, és olyan mint az asszony. Esetleg lehetséges, hogy ez visszafelé is igaz, és az asszonyból is az öregebb a jobb? Na de ha már ennyire messze elértünk a gondolat menetben még megtetőzhetjük egy kérdőjellel, miszerint lehet, hogy érdemes küzdeni a sok-sok évvel, és mégiscsak beszerezni egy MC trafót? Erre a kérdésre nem tudom a választ, mert még az a sok-sok év nem telt el, hogy magam is beszerezhessem eme ékszert, tehát marad az olcsóbb megoldás.
Ez az olcsóbb megoldás aztán persze lehet sokkal drágább is. De mivel hősünk módszeres ember - mert már rájött az összevissza küzdés nem viszi közelebb a célhoz, csak több erőkifejtést igényel - Hipp - hopp neki is látott ennek az MC trafót kiváltó kapcsolásnak. Persze kisebb sárkányok meg egyébb szörnyetegek itt is vannak, de hát a küzdelem ettől szép. Mindjárt az elején szembetalálja magát még a múltjából hozott brumm fantomjával, ami azért elég jelentősen rávetíti árnyékát az egész dologra, és kellőképpen eleveszi a kedvét az hősünknek mindenféle előerősítőtől. Na de mindig vanik a mesében valami jótündér és hát meg kell említeni, hogy itt is segítségére siet hősünknek egy ólomzselés akkumulátor képében, arra biztatva, hogy a hálózati tápból eredő zavarokat azzal a két saruval - ami az akkumulátor sarkain van, alighanem elkerülhető. És így is lett. Hősünk beleásta magát a csőves, akkumulátoros vagy nevezhetjük akár telepes tápellátás rejtelmeibe. Mindjárt jól körül is nézett és látta, hogy nem van ebből akkora nagy kínálat és nem is duskálhat a csövek választékában.
Az alacsony anódfeszültségű csövek. Az alacsony anódfeszültségre meglepően kevés cső alkalmas. Nem akarom, hosszas családfa elemzésnek alávetni a meggyötört közönséget és inkább a lényegre térek. Elvégre még is csak jobb a sárkánynak jól meg aszondani, hogy itt kegyelemre ne nagyon számítson, mert az a fej porba fog hullani, ha hősünkön múlik. Tehát vala az bizonyos ECC189, illetve PCC189-es kettős trióda. Ezt jól megválogattva előállanak bizonyos darabok, amik igen jól viselik az alacsony anódfeszültséget és ez lehetővé teszi akkumulátoros felhasználásukat is. Ezt tovább fejlesztve megkapjuk a dicső ECC86-ot, amit külföldiül hívhatunk még 6GM8-nak vagy 6Н27П-nek is. A cső kifejlesztésekor nem az MC és fonó erősítők lebegtek persze a mérnők-varázslók szemei előtt, hanem csak az akkorra elterjedt autózás és az az igény, hogy kellemesebb autózni a királylányával lágy zenei kíséretben. Így aztán persze nem álltak meg a varázslással ennél az egyetlen csőnél és még születtek ilyenek mint az EBF83, ECH83, EF97, EF98 és a kakukktojás PCH200. Bár a legmodernebb mind közül ez utóbbi, de meg kell említeni, hogy itt az akkumulátorral leginkább csak a heptóda rész barátkozna a trióda rész kitart a legalább 100V-os feszültség mellett. Hősünk szempontjából persze mindezek csak dzsinek mivel, a trióda iránti elkötelezettsége örök. Persze a baráti társaságában és a híres külhoni hősők tetteiben leginkább az ECC86 nem annyira tolongó jószág. Sokkal inkább eröltetik a jó öreg ECC88/6922-őt, aminek ismert tulajdonsága, hogy nem kedveli a magas anód feszültségeket és igen kellemes zenét produkál ha ez a bizonyos gerjesztő feszültség nem nagyon haladja meg a 60V-ot. - Na de ez azért mégsem akkumulátor szint. - Vagy ilyen feladatokra még inkább alkalmasnak mondott az E188CC/7308. Ez sem az a hú, de elterjed típus.
Az internet poros és kiszámíthatatlan útján azért a keleti szél csak eléfú't egy darabka kapcsolást [2]. Hősünk fellélegzett és már forrasztotta is. A kapcsolásban ama bizonyos ECC86 röpteti a vákuumban az elektronokat. Ezen cső tehát direkt akkumulátoros üzemre készült ezt jelzi a maximális anódfeszültségének megadása is 30V-ban. Természetesen ez a cső azért rendelkezik jó írányú meglepivel is hiszen autós üzemre rendeltetett és így nem is kizárólag csak hangfrekin használható hanem jóval magasabb, rádió frekvencián is. Ez a tulajdonsága, persze jót tud tenni, a csak hangfrekis felhasználásban is. Másrészt hősünk már rendelkezett egy fonóelőerősítővel, ami szintén ECC86-ot kívánt, így ez azért nem okozott akkora fejtörést, és az akkumulátorok is adottak voltak. Az a plussz egy akkumulátor, meg ami a 36V-os tápfeszűltség ellőállításához kell igazán nem nagy áldozat.
Mint ahogyan a képen is látható az MC elő-előerősítő még éppen elfért a neki szánt helyre. Mivel a készülék doboza is fém és a hálózati trafó csak akkor kap a hálózatból áramot, amikor az aksikat tölti, az elő-előerősítőt nem kell külön fémdobozba építenünk árnyékolásként. A következetesség kedvéért hősünk továbbra is forrléces megoldásokat részesíti előnyben, de itt neki is el kellett térni ettől némiképp, mert sehogyan sem lehetett implementálni, így kerülhetett a próba panel a dologba. A próbaképpen beépített ERO kondik persze azóta már jobbakra cserélődtek, és aki nagyobb erőforrásokat is hajlandó áldozni a dologra, nem beszélném le a legalább Mundorf Supreme Silver/Gold formációról sem.
MCPre KIT összeszerelési útmutató.
A kapcsolás igen egyszerű már-már tankönyvi megoldás. Általában az egyszerűnél ritkán van jobb, csak bonyolultabb. A hangszedőről érkező jelet a pickup lezáró tagok fogadják (SW1, SW2). Ezen tagok pontos értéke a pickup adatlapján megtalálhatóak. A beállításkor a Jumper helyzete az SW1-nél az ellenállások sorbakapcsolását jelenti. Az alap 22 Ohmos lezáráshoz a Jumpert az R1-es ellenállás mellé kell helyezni, a 44 Ohmoshoz az R2 mellé és így tovább. Az utolsó ellenállás (R5) esetén a korábbi 22 Ohm helyett 10 Ohmos többletet érhetünk el. A kapacitív lezárás érdekében az SW2 Jumper használható, de itt a kondenzátor értékek az adott kondenzátort jelentik, nem kapcsolódnak sorba. Tehát 10p-os lezárás esetén a C5, míg 100p esetén a C1 mellé kell helyeznünk a Jumpert. A KIT alapcsomagban itt SilverMica típusú kondenzátorokat használ, ami a lehető legjobb minőséget jelenti, de sajnos alapárban csak közeli értékek beszerezhetőek. Természetesen nincs akadálya a pontos érték beszerzésének sem, az ár többszöröséért. A kondenzátorok beültetésénél legyünk óvatosak. Mivel a beszerzés nem egyforma kondikat jeletett a beültetésnél, a szélesebb kondik a panel aljára kerültek. Így kényelmesebb az elhelyezésük, de szereléskor figyelembe kell ezt vennünk, hogy a megfelelő magasságba kerüljön a panel.
A kapcsolás a továbbiakban különösebb érdekességet nem tartalmaz, ha csak a fentebbi Jumper-es katód ellenállás és így az első csőfél erősítését állító lehetőséget nem tekintjük annak (SW3). A már említett módszerrel az ellenállások itt is sorba kötődnek, a kívánt erősítésnek megfelelően. Ez az erősítés természetesen pickup és a fonófokozat függvénye, és számos lehetőséget teremt a kísérletezésre. Az általam későbbiekben ismertetésre kerülő fonófokozat használatakor az R18 ellenállás elhagyása kívánatos, mivel a fonófokozat bemenete éppen ilyen ellenállás taggal kezdődvén a két ellenállás párhuzamosan kapcsolódásával azok eredőjeként éppen a fele érték állna elő, ezt elkerülendően célszerű tehát vagy az R18 vagy a fonófokozat bemenő ellenállásának elhagyása.
A készülék összeállítás után rögtön működő képes, beállítást külön nem igényel. Az alakatrészek, bár nem a legdrágábbak - alap kiépítésű KIT - de nagyon jó eredményt adóak. A panel kétoldalas kialakítása jót tesz az árnyékolásnak és a későbbi alkatrész próbáknak is, hiszen az alkatrészek könnyen, az alaktrész oldal felől is kiforraszthatóak és helyükre másik építhető. A táp ellátás 3db sorba kapcsolt 12V-os akkumulátort feltételez. A panel megoldásában az egyik anódpótló akkumulátor végzi a fűtést is, de megoldható a külön fűtő akkumulátor használata is, ekkoor vegyük figyelembe, hogy a panelen közösített a fűtő és az anódpótló akkumulátor test pontja. A fűtést nem számítva a készülék fogyasztása igen csekély 1,2Ah-ás ólomzselés akkumulátorok kielégítőek. Az integrált kivitelben (egybe építve a fonófokozatban) a fűtést is szolgáltató, valamint a fonófokozat anódpótlását is szolgáló táp 2db 12V-os 7Ah-as akkumulátorral 6 órás üzemet eredményez. Ez még közel 6 órával bővíthető, ha a két nagyobb aksi átvariálásával a korábbi fűtésre is használt aksi megcserélhető az addig csak anódpótlásra használttal.
|
Hang, tapasztalatok. Hát nem akarom nagyon elragadtatni magam, de az előtte használt MC trafó nagyon - nagyon mélyre került a szekrény belselyébe. Olyan szándékkal mintha kidobtam volna. Bár én csak egy viszonylag belépő szintű (Ortofon MC-15-el) rendelkezem a változás több ortó nagyságrendet is kitesz - ha emlékszik még valaki az ortó mértékegységre egyáltalán. A korábbi nem túl meggyőző lemezpörgetések immáron mindig és megeröltetés nélkül a bakelit korongok dicsőségét hírdetik, és hát minden olyan lett mint a mesében, a hős elnyerte küzdelme jutalmát a királylány az övé.
Idő közben többen utána építették a KIT-et és én magam is több meghallgatásra elvittem. Eddig egyetlen helyen mondták azt, hogy az MC trafóval összemérve kevesebb mélye van, illetve hiányzik belőle a trafóknál megszokott mély, ami nem is csoda hiszen trafó nélküli. De hogy ne csak az én véleményem legyen, közlök itt egy levelet melyben részletezi a tapasztalatait írója. Előljáróban még csak annyit, hogy javasoltam két változtatást is az eredeti rajzhoz képest; az egyik a negatív visszacsatolás elhagyása (az r13 kihagyása) illetve, hogy a csövek negatív előfeszültségét elemmel állítsuk be. (Az elsőcsőnél az r6..r10 katód ellenállásokat kikerűlve a cső katódját kössük közvetlenül a földre. A rácsot a rácslevezető ellenállás (r11) megtartásával kössük egy 1,5V-os elem negatív pólusára, majd az elem pozitív pólusát a földre. Az 1,5V helyett lehetne kisebb de sajnos nincs kisebb feszültségű elem. Ezért előfordulhat, hogy az anódköri ellenállás értékét lejebb kell venni akár 4-10K-ra is. A módósítás a 2. csőnél is hasonló. A katód ellenállás (r16) átkötése, a katód földelése, majd a rácslevezető ellenálláson (r14) keresztűl az elem negatív feszültségének a rácsravezetése.
Balázs igéretemhez hiven beszámolok az Ecc86-os Mc módosításairól. Visszacsatolás: Mindenképpen ki kell venni ! Nem is értem, hogy a tervező miért rakta bele? Sokkal jobb, dinamikusabb, nyiltabb, szárnyalóbb a zene! Így ebben a formájában több Ortóval is veri az előző paralell fet-es mc-met, amit eddig nem tudta se csöves se fet-es, se trafó 50-70000 Ft-ig megverni! Nagyon szép a tere, telt, dinamikus, részletező hang, kiegyenlített, szép mélyekkel!
Második modositás a 2. cső előfeszítésének átépítése az elemes változatra: Ezzel a módosítással kissé megszenvedtem! Hatalmas mélydinamika, csodás, hang. Utána megpróbáltam ugyanezt a trükköt az első csövön, ott is bejött, jobb a hang, bár a változás nem akkora mértékű mint az első csőnél, de szerintem mindenképpen érdemes megcsinálni. Szabó Sándor |
Technikai adatok:
bemenet: 250µV / 33Ω
kimenet: 4mV / 22KΩ
frekvencia sávszélesség: 15Hz - 150KHz -3dB
| | |