A tetróda és a sugártetróda. Bozó Balázs
A tetróda négyelektródás elektroncső. Az anód és a katód mellett további kétrács található benne. Elsők között W. Schottky készített ilyen kétrácsos csöveket az 1915-ös évben. Schottky kétféle tetródát is készített. A korai rádiótechnika olyan csöveket igényelt amely alacsony anód feszültség mellet is - már 20V anódfeszültség esetében is kielégítő teljesítményt szolgáltattak. Ezek a tetródák az úgynevezett tértöltésrácsos csövek. Jellemzőjük, hogy a katódhoz közelebb eső rács pozitív feszültséget kap, hogy a katódból kilépő elektronokat felgyorsítsa. Ez a "gyorsító" rács ritkább szövésű. A második rács - az anódhoz közelebb eső, sűrűbb szövésű, és ez a tulajdonképpeni vezérlőrács. A hálózati táplálású csövek megjelenésével a tértöltésrácsú tetródák jeletősége olymértékben csökkent, hogy gyártásuk megszünt és előtérbe a másik, az úgynevezett árnyékoltrácsú tertódák kerültek. A teljesség igénye nélkül néhány tértöltésrácsos elektroncső; DGP3DGP3 Vatea Vatea; korabeli kétrácsos cső reklám: DU412, DDU412DU412, DDU412 Vatea ; A Vatea csúcs kétrácsosa; DX106AVatea DX106, a csúcs kétrácsos . Tungsram MR5, MR51, DG107, DG407; Philips A141, A441; Telefunken RE82, RE047D.
Az árnyékoltrácsos tetródáknál vagyis a négyelektródás csőnél az első rács – vezérlőrács – és az anód közé beiktatnak egy második, a katódhoz képest állandó pozitív feszültségen tartott úgynevezett árnyékoló vagy más néven segédrácsot is. A segédrács beépítése olyan előnyökkel járnak, mint az anód és a vezérlőrács közötti kapacitás lecsökkenése, és az, hogy erősen megnövekszik a cső belső ellenállása. A második rács szerkezete attól függően változik, hogy a csővel milyen feladatot kívánnak ellátni. A rádiófrekvenciás erősítéshez előnyös, ha az anód és a vezérlőrács közötti kapacitás kicsiny és a belső ellenállás nagy. Emiatt nem csak sűrű a segédrács, hanem a kapacitás további csökkentése érdekében további lemezkéket alkalmaznak a segédrács két végén. Ezzel szemben a hangfrekvenciás erősítőknél nem annyira lényeges a kapacitás értéke, inkább számít az alacsony belső ellenállás, és a magasabb meredekség, amely ritkább segédrácsot eredményez.
Egy tetróda rácskarakterisztikája teljesen hasonló a triódához, csak az Ua paraméter szerepét átveszi az UR2 segédrácsfeszültség. A nagy belső ellenállás miatt alig van szerepe az anódfeszültség értékének. Nagy különbség a triódához képest az árnyékolt rácsú tetróda anód-karakterisztikában mutatkozik. Bármelyik Ia – Ua görbét is vizsgáljuk kitűnik, hogy a növekedő kis anódfeszültségeknél az anódáram erősen növekszik, egészen +10V-os értékig. A 10V-os feszültséggel gyorsított elektronok sebessége szekunder elektronok kiváltásához már elegendő, és a lassú szekunder elektronokat a pozitívabb segédrács magához vonzza, emiatt az anód áram csökkeni, a segédrácsáram pedig növekedni fog. Megfelelő körülmények között az anódból kilépő szekunder elektronok száma nagyobb, mint a primer elektronoké, és az anódáram így negatívvá válhat. A szekunder emissziós tartományban növekvő anódfeszültségnél csökken az anódáram. Ez negatív ellenállásra utaló jel, ennek következtében a csőhöz kapcsolt rezgőkör oszcillálni fog. (Ez az úgynevezett dinatron oszcillátor) Ha az anódfeszültség eléri a segédrács feszültségét, a szekunder emisszió észrevehető hatása megszűnik, innentől az Ia ismét emelkedni fog, IR2 csökken. A tetróda karakterisztika képen ez jól látható. Nagyobb feszültségen teljesen megszűnik az anód által okozott szekunder emisszió, ezzel szemben az alacsonyabb feszültségen lévő segédrács válthat ki szekunder emissziót.
A tetródáknál fellépő szekunder emisszió által okozott jelenség meghatározza a minimális anódfeszültséget, melyet tovább csökkenteni nem érdemes és valamivel magasabb, mint az alkalmazott segédrácsfeszültség. Ez sajnos behatárolja a cső által leadható maximális váltófeszültség értékét. A jelenség megszüntetésére több megoldást is kidolgoztak. A megoldások lényegileg egy minimális potenciálú helyet képeznek a segédrács és az anód között, amelyen a lassú szekunder elektronok nem képesek áthatolni. Ennek legegyszerűbb és legkézenfekvőbb megoldása egy további elektróda alkalmazása a segédrács és az anód között, amelyet elektromosan a katódhoz kötnek. Így jön létre az ötelektródás cső, a pentóda.
A szekunder emisszió megszüntetéséhez szükséges potenciál minimumot az anódra helyezett és a segédrácsra helyezett merőleges terelő lemezekkel, valamint nagy anód segédrács távolsággal is el lehet érni. A szükséges potenciálminimumot a primer és a szekunder elektronok által keltett tértöltés valósítja meg. A tértöltés annál jobban kifejlődik, minél koncentráltabb sugárban érkeznek a primer elektronok, és ezért a segédrács és az anód között katódpotenciálon lévő terelőlemezeket alkalmaznak, amelyek különösképpen a segédrácsot tartó bordákat árnyékolják le az anódtól.
Így jöttek létre a különböző sugártetródák, amelyek főképpen végerősítő céljára használatosak. Ezek előnye a végerősítő pentódákkal szemben az, hogy az anód karakterisztikájuk kezdeti része meredekebb és éles törésben megy át a vízszintes részbe, a pentódákra jellemző görbült résszel szemben. A sugártetródák segédrácsát sok esetben úgy készítik el, hogy a vezérlő első rács menetei elárnyékolják a katódtól. Ezzel a segédrács árama jelentősen csökkenthető. Az alacsonyabb segédrácsáram jobb hatásfokot eredményez. Hangfrekvenciás felhasználást tekintve további előnye, hogy a pentódával szemben csupán másodrendű torzítási tényezőket termel, akárcsak a trióda. Ellenütemű kapcsolásban a keletkező páros harmonikusok kiolthatják egymást a szimmetrikus kimenő transzformátorban, ezzel összességében kellemesebb triódaszerű hangot hallhatunk.
Soreltérítő végcső a PL500 elektródarendszerének metszete. Mind az első, mind a második rács feszített kivitelű. Jól megfigyelhetőek a második rács és az anód közötti terelő elektródák és a kamrákra bontott anód. A sugár tetródák másik nagy felhasználási köre a TV vevők soreltérítő fokozatának végcsövekénti felhasználás volt. Ebben a pozicióban igen nagy áramok és feszültségesések léphetnek fel, az elektroncsővet jeletős terhelések érik. Az impulzus üzemben dolgozó cső katód árama periódikusan 300-350mA-re növekszik, majd hirtelen lezár. A lezárás ideje alatt az anódon akár 5-6kV csúcsfeszültség is megjelenik. Ennek az igénybevételnek speciálisan erre a célra kifejlesztett csövek képesek megfelelni, úgy mint a PL500, vagy a PL509/PL519. A katód csúcsáramot csak a többi csővel szemben jóval nagyobbra növelt katód képes kiszolgálni amelyek téglalap kialakításúak. A rács és a segédrács feszített kivitelű. A segédrácsáram minimálisan tartása miatt a segédrács és a vezérlőrács a sugártetródáknak megfelelően fedésben vannak. Az anód a nagy igénybevétel miatt nagy felületű, és belsejében "kamrák" vannak kiképezve, a kibombázott szekunder elektronok felfogására. A PL500 cső felépítése a képen jól látható.
A sugártetróda kifejlesztése valószínűleg nem technikai meggondolásokból, hanem a Philips pentóda szabadalmának megkerülésére irányuló fejlesztéseknek köszönhető. A sugártetródát két angliai EMI mérnök fejlesztette és szabadalmaztatta 1933-ban. Az EMI-nak felerészben tulajdonosa volt az angliai MOV (Marconi Osram Valve) gyár. A MOV mérnökei pár százas minta szériát készítettek el a sorozatgyártás azonban meghaladta a lehetőségeiket. Mivel a MOV és az RCA szerződésben álltak egymással a mintákat elküldték az amerikai RCA gyár laboratóriumának. Az RCA azután kifejlesztette a gyártáshoz szükséges speciális és nagy pontosságú alkatrészek gyártását lehetővé tevő gépeket (ne felejtsük, hogy a vezérlőrács és a segédrácsnak azonos menet emelkedésűeknek kell lenniük) és az összeszereléshez szükséges gépeket is (az összeszerelés is meglehetősen nagy precizitást követel meg). Így születhetett meg a sugártetródák családja, melynek kiváló képviselője és talán még most is legismertebbje a 6L6 cső, amit 1935-ben mutattak be.
A 6L6 cső az alaptípus, mely feketére festett fémburával készült vagyis acélcső. Az üvegballonos változata a G6L6G utótagot kapta. Ennek végleges változata a GT, vagyis a 6L6GT cső. A csővel több változatban is találkozhatunk. A 6L6 vagy 6L6GT 20W anód disszipációjához képest a 6L6GA, illetve 6L6GB, melyek magasabb anódfeszültségről üzemelve 23W-os teljesítményt adnak, a 6L6GC6L6WGC Sovtek pedig már 30W-ra növelt teljesítményt produkál. Érdekességként megemlíthető, hogy az eredeti brit változat KT40 névre hallgatott. Ekvivalens típusa még az 58815881 Tung-Sol Russ. jelzésű cső is, bár ez 25W-os változata a 6L6-nak, amit a magasabb anódfeszültség tűréssel ért el. A Tung-Sol fejlesztette ki katonai alkalmazásokba, így meglehetősen zajszegény, nem jellemzi mikrofónia, és méreteiben is kisebb így minden helyre befér. Itt érdemes megemlíteni, hogy az orosz változat a 6P3C6P3C (6П3С) , vagy az ipari változat a 6P3C-E6P3C-E (6П3С-E) hiányosságát is. Sajnos minden forrás esküszik az abszolút helyettesíthetőségre, ami azonban nem teljesen igaz. A különbség abban rejlik, hogy az orosz típus nem viseli olyan jól a magasabb anódfeszültséget. Ezért én inkább valahová a GA,GB és a GC közé tenném az orosz csövet. Olyan alkalmazásban tehát (tipikusan néhány hangszererősítő), ahol szükséges a magas üzemi feszültség, nem tekinthető csere szabadosnak a két típus! Figyelem! Az 5881-es nem helyettesítő típusa a 6L6GC-nek, mert teljesítményben nem tudja azt, sokkal inkább a 6L6GA, vagy 6L6GB-nek megfelelője azok 23W-jának. A 6L6GA Sylvania változata az 5932, vagy 6L6WGA, amely a mikrofóniás képességeit javította az alap 6L6-nak. A 1614 és a 1622 jelzésű csövek a hosszú élettartamú 6L6 változatok. A 6L6GC nagyfeszültséget is jól viselő változata a 7027 jelzésű cső, ahol a maximális anódfeszültség 600V-os lehet. Figyelem! Ne tegyünk fémházas 6L6-ot (6L6,1614,1622) 7027 helyére, mert a csőfej bekötése miatt a nagyfeszültség megjelenhet a fémburán is! Ha ilyet kell tennünk feltétlenül szüntessük meg az 1. láb bekötését (4. lábbal összekötött szokott lenni, és a segédrács kivezetése.) valamint a 5. és a 6. láb összeköttetését is. Az 5. láb a vezérlőrács kivezetése, mely a 7027-nél a 6. lábra is kivezetett.
A 6L6 cső kisebbik testvére a 6V66V6 (7408). Ezt a csövet sok tengeren túli rádió végcsöveként használták, de Európába is jutott. Jól ismert még, mint hangszererősítő cső is. Szintén acélburás cső. Későbbi üvegballonos változata is ismert, a belső fémes festékkel ellátott vagy az átlátszó ballonos kivitel is. A két cső (a 6L6 és a 6V6) egyébként egymással láb kompatibilis is.
Az RCA a 6L6 végleges formáját aztán megmutatta a MOV szakembereinek, akik lemásolták és kissé tovább fejlesztették. Ebből lett a KT66. A kissé tovább fejlesztés itt azért elég sok mindent jelent. Megnövelték a katódot és az anód is kisebb és kövérebb lett a 6L6-éhoz képest. A bekövetkezett változtatások nem tették immáron jó rádiófrekvenciás csővé, de kiváló lett hangfrekvenciás viszonylatban. Furcsa külalakja az angol postai WW2-ről mintázott. Ezt az irányvonalat követve később megszületett a KT88KT88 VA ( SovtekKT88 Sovtek , SvetlanaKT88 Svetlana ) majd sorban a KT90KT90 Ei (Yugo) , KT100KT100 VA is. Ezek tulajdonképpen kicsit módosított KT88-ak. Hifi szempontból kiemelt jelentőséget tulajdonítanak az Ei gyártmányú KT90KT90 Ei (Yugo) -nek. Sajnos az Ei termékeit nagy szórás jellemzi, bár kétségtelenül barátságos hang is. Természetesen az RCA is gyártotta a KT66-ot (és még más amerikai gyártók is) 7581 vagy 7581A7581A jelzéssel. A KT88-nak inkább a 65506550 Elektro-Harmonix felel meg. ( Sovtek6550 Sovtek , Svetlana6550 Svetlana )
Természetesen a családhoz hozzátartozik még a 350B típusú cső is. Ez egy nagyon alacsony zajú és igen jó hangú 6L6GB ekvivalens. Több amerikai gyártó is készítette, mint például a Western Electric, GE. Ezt a típust - bár nagyon keresett - igen ritkán beszerezhető amerikai gyártótól és igen drága. Jó alternatíva a kínai gyártmány ( 350B350B VA ), mely ügyes másolata az eredetinek, megtartva kiváló tulajdonságait, de mérsékeltebb áron. Hi-Fi alkalmazásban mindenképpen ajánlott. A búrája gnom, így magasabb, mint az eredeti 6L6 konstrukciók, és átmérője is nagyobb!
Egy rövidke hangzásbeli teszt itt olvasható.
A 6L6-ból kifejlesztett cső és a sugártetródák királynője a 807807 Tungsram adócső. A cső hosszabb és vékonyabb anóddal rendelkezik, a rács szerkezete meglehetősen, gondosan kivitelezett szerkezet. A 6L6-hoz hasonló elektronpálya kialakítású, bár határozottan elkülönülő karakterisztikájú cső. Az 1960-as évekig gyártották, amerikai UX5-ös foglalattal. Az újkori felhasználásának lendületet adhat, az adócső jellegéből következő tóriumos wolfram katódja, ami kellemes hangzást eredményez. Sajnos magas belső ellenállása limitálja a felhasználható hangsugárzókat. Sok néven ismert pl. Hancok: DS19/87B, Philips QE06/50Philips QE06/50 , az RCA külön jelöléssel - 8018, illette azokat a példányokat melyek teljesítmény csökkenés nélkül üzemeltek 120MHz-en is.
A QBL5/3500 adótetróda belső felépítése.
|